Foto: Colourbox

Stoppet af civilklædte betjente i Herning: Fandt hash og skunk i to mavebælter

HERNING En 17-årig ungersvend fra Herning tog i går benene på nakken, da han genkendte nogle betjente fra politiet.

Han stod på Museumsgade ved tunnelen til Banegårdspladsen sammen med en 18-årig mand, som det lykkedes at holde tilbage.

Betjentene nåede at se, at den 17-årige havde to mavebælter på, og da han 10 minutter senere kom gående ved Smedegades parkeringsplads, fik betjentene fat i både ham og indholdet i mavebælterne.

I bælterne var der 46 sølvpapirskugler med i alt 73,64 gram hash, og han havde samtidig 19 pølsemandsposer med tilsammen 22,59 gram skunk i.

Den 17-årige blev anholdt og sigtet for at overtræde loven om euforiserende stoffer.

Betjentene ransagede på makkerens bopæl, og der blev fundet pølsemandsposer af samme type som dem, den 17-årige blev fundet i besiddelse af, oplyser politiet.