Skolestien i Gjellerup skal renoveres for 762.000 kroner. Kort: Herning Kommune
Skolesti i Gjellerup bliver renoveret
GJELLERUP Byrådet har over fem år sat et beløb på 762.000 kroner om året af til at renovere cykelstier i Herning Kommune, og i år skal pengene bruges på Skolestien i Gjellerup.
Det besluttede teknik- og miljøudvalget på sit seneste møde, og dermed kan et større stiforløb inden længe få et nyt lag asfalt.
I årene 2022-2025 er det planen, at det årlige beløb skal bruges på henholdsvis Østergade mod friskolen i Aulum, Bavnehøjstien i Kibæk, Engbjerg Skolesti i Snejbjerg og Gisselfeldstien i Tjørring.
Pengene til Skolestien i Gjellerup bliver endeligt frigivet, når byrådet har godkendt det på førstkommende møde, som finder sted på tirsdag.
Læs også:
Ugens mest læste historier
Fem seneste historier
- Alternativt sankthansbål: Bad andre om at brænde sin campingvogn af
- Uheld med tre biler involveret: Bilist kørte frem for ubetinget vigepligt
- Herning går kulturamok lørdag: Få overblikket over de kulturelle oplevelser på de forskellige scener
- Uheld med to biler og en cyklist
- Politiet søger hjælp til at finde 56-årig mand