Museum Midtjylland tilbyder kreative kits op til påske. Foto: Pr-foto
Påskegave til børnene
På Museum Midtjylland savner de gæsterne, så de har lagt hovederne i blød for at lave nogle gode oplevelser for familier i påskeferien.
På museets tre afdelinger tilbyder de kreative kits op til påske. Selve kittet indeholder flere forslag til aktiviteter. Der er vejledning til at farve æg, idéer til at klippe gækkebreve og forslag til gamle lege med æg. Desuden er kittet også pakket med to små kreative projekter - et broderi-kit til et lille ophæng og en påskekylling. Det gule strik til kyllingen er strikket på en af museets gamle maskiner, så der har været liv i en af de gamle maskiner trods nedlukningen.
Det er muligt at afhente et Påske-kit på en af museets tre afdelinger: Tekstilmuseet i Herning, Klosterlund Museum i Engesvang og Vester Palsgaard Skovmuseum ved Hampen. Interesserede skal møde op i tidsrummet klokken 14 til 17, torsdag 25. marts og fredag 26. marts.
Kittet udleveres gratis så længe lager haves.
Læs også:
Ugens mest læste historier
Fem seneste historier
- Alt kan tilsyneladende stjæles: Flere meter lang jernport meldt stjålet i Herning
- Betjente sendt ud til forsamling af unge ved skole: Tre knægte blev bedt om at rydde op
- Hotelgæst i Herning forstod ikke budskabet: Blev anholdt efter fire beskeder om at forlade stedet frivilligt
- For anden gang på en uge: Nyt hærværk ved Det Blå Rum
- Butikstyv standset i varehus i Herning: Forsøgte tyveri af høretelefoner