Babajide David bliver budt pænt velkommen i sin nye klub. Foto: Omonia Nicosia

Officielt: FCM udlejer fløjraket til Cypern

Jørn Just Kristensen 

24-årige Babajide David bliver udlejet for femte gang. Denne gang til Omonia Nicosia på Cypern

FODBOLD Babajide David drager af sted på et nyt lejeophold.

Den lynhurtige kantspiller fra FC Midtjylland tilbringer resten af denne sæson i cypriotiske Omonia Nicosia.

- Babajide hentede i 2019 stor erfaring og masser af spilletid hos Rosenborg BK i Norge, og den udvikling fortsætter forhåbentlig hos Omonia Nicosia, siger FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen til klubbens hjemmeside.

Babajide David, der tidligere også var kendt under navnet David Akintola, kom til FC Midtjyllands akademi i 2014. Han har spillet tre kampe for klubbens førstehold, men har på flere lejemål gjort positivt opmærksom på sig selv.

Han har været udlejet til Thisted samt tre norske klubber: FK Jerv, Haugesund og Rosenborg.

I 2019 fik han 36 kampe for Rosenborg og kvitterede med otte mål og fem assister.

Det gjorde ham også til et varmt navn på transfermarkedet i Norge, men Babajide David fortsætter altså i første omgang karrieren på Cypern.

Omonia Nicosia ligger aktuelt på andenpladsen i den cypriotiske liga - bare et point bag førerholdet Anorthosis.

I Omonia får Babajide David den tidligere Manchester United-spiller Henning Berg som cheftræner.

- Som altid har vores lejeaftaler det formål at skabe de bedste forudsætninger for spillernes fortsatte udvikling, og vi er overbeviste om, at det kommer til at ske i en topklub på Cypern, hvor det sportslige niveau er hævet markant over de senere år, siger Svend Graversen.

Babajide David har kontrakt med FC Midtjylland frem til 31. december 2012.