Svend Aage Meldgaard (t.v.) modtog beviset på 60 års medlemskab. Beviset blev overrakt af formand, Claus Eegholm. Foto: Privatfoto

Medlemmer modtog hæderstegn

HERNING Garderforeningen for Herning og Omegn holdt i sidste uge den årlige generalforsamling. Formand Claus Eegholm kunne byde velkommen til 30 af foreningens 175 medlemmer, der tradtionen tro blev budt på valget mellem gule ærte eller karabonader til middagen.

I det forløbne år har foreningen mistet fire medlemmer som følge af dødsfald, og de blev alle mindet på generalforsamlingen.

Til bestyrelsen var der genvalg til Claus Eegholm, Arne Johansen og Kristian Pontoppidan, mens syv af de fremmødte medlemmer modtog hæderstegn - en fik 25-årstegn, tre fik 40-årstegn, to fik 50-årstegn og en fik 60-årstegn.

Foreningens andethold i bowling modtog desuden præmier for andenpladsen i en landsdækkende turnering - holdet bestod af Per Vestergaard, Erik Vestergaard, Holger Østergaard og Poul H. Tranberg.