En 29-årig kvinde blev dræbt og hendes jævnaldrende kæreste alvorligt kvæstet, da de blev ramt frontalt af en Tesla lørdag eftermiddag ved Haunstrup. foto: Holck Photo
Kvinde dræbt efter frontalt sammenstød i Haunstrup
To biler kørte frontalt sammen på Haunstrup Hovedgade vest for Herning
112 En person er død og en anden kritisk tilskadekommen efter et frontalt sammenstød på Haunstrup Hovedgade vest for Herning tidligt lørdag eftermiddag.
Først var der tale om, at begge var kritisk tilskadekomne. Men lørdag aften skriver TV Midtvest, at den ene af de to, en 29-årig kvinde fra Aarhus-området, er afgået ved døden.
- Der er tale om et frontalt sammenstød. Vidner beskriver, at den ene part langsomt trækker over i modsatte kørebane og rammer frontalt en bil, der kommer i den modsatte vognbane, siger vagtchef ved Midt- og Vestjyllands Politi Allan Riis.
Til TV Midtvest siger han, at der ikke er tegn på, at der skulle være alkohol eller andet involveret i ulykken.
I den ene bil var en far med sine to børn. De beskrives som lettere tilskadekomne og chokerede.
I den anden bil var to passagerer, hvor af den ene altså er afgået ved døden, og den anden fortsat beskrives som kritisk tilskadekommen.
Læs også:
Ugens mest læste historier
- Ung mand anholdt: Råbte og skreg og bankede på dør midt om natten
- Politiet standsede mand på gaden: Betjentene fandt over tre kilo hash i hans indkøbspose
- To personer anholdt: Mand blandede sig i anholdelse ved Markedspladsen i Herning
- Borgere kan søge penge til grønne projekter
- Politiet sendt til varehus i Herning: Butikstyv blev holdt tilbage
Fem seneste historier
- Betjente tog kontakt til bil: To personer sigtet for at have euforiserende stoffer
- På besøg i Herning: Østjyde sigtet for besiddelse af hash
- Bilist sigtet for spirituskørsel: Politiet beslaglagde bilen
- Mand havde hampplanter i lejligheden: Politiet kom forbi af en helt anden grund
- Betjente sendt ud til tip om fyrværkeri: Ung mand standset og sigtet for at overtræde knivloven