Legestue på MCH Arena – 5-0 til FC Midtjylland
Kenneth KristiansenFCM er tilbage på Superligaens førsteplads efter en opvisning mod et meget svagt Vejle-hold
FODBOLD Der var legestue og fodboldlækkerier på menuen for tilskuerne på MCH Arena søndag aften, hvor FC Midtjylland knusende sikkert besejrede gæsterne fra Vejle Boldklub med 5-0.
Sejren kunne endda have været en pæn portion større, for de danske mestre tillod sig også undervejs at misbruge flere enddog meget store chancer mod et sløjt Vejle-hold.
Især Awer Mabil var en stor synder i FCM’s angreb - selvom han scorede to af målene. Den australske kantspiller misbrugte blandt andet en friløber samt en frispilning lige foran mål. Til gengæld var han også manden, der bankede kampens første mål i nettet.
I det 22. minut smuttede FCM’s brasilianske stjernefrø, Evander, på en fiks vending igennem Vejles forsvar, og det efterfølgende spark lignede en noget skæv afslutning. Men måske var det en genial aflevering, for bolden havnede for fødderne af Awer Mabil - 1-0 til FCM.
Bare to minutter senere slog hjemmeholdet til igen. Anfører Jakob Poulsen smed en præcis dropbold ind i feltet til Marc Dal Hende, der havde rykket sig fri. Uselvisk headede den målfarlige wingback videre til Paul Onuachu, der midt for mål havde tid og plads til at score sikkert til 2-0 - nigerianerens niende sæsonmål i Superligaen.
Evander brillerede
Mest iøjnefaldende på et hele vejen rundt stærkt FCM-hold var Evander, og fem minutter inde i anden halvleg kom brasilianeren også på måltavlen. Joel Andersson modtog bolden i højre hjørne og spillede videre til Awer Mabil, der skubbede bolden det næste stykke ind til Evander, der resolut sparkede på mål. Vejle-keeper Pavol Bajza burde nok have forhindret den scoring, men FCM var nu på 3-0.
Målet til 4-0 kom i kampens 65. minut, og igen havde FCM’s offensive spillere rigtig god plads til at folde sig ud. Gustav Wikheim drev bolden frem og fandt en fri Awer Mabil, der ovenpå et par afbrændere fik forløsning ved at sende bolden ind under Vejle-keeperen.
Fem minutter senere kom så det femte mål - kaptajn Poulsen huggede til fra kanten af feltet på oplæg af - Awer Mabil.
Herfra gearede FCM en smule ned og kørte storsejren sikkert i hus.
De forsvarende danske mestre er dermed tilbage på Superligaens førsteplads. FCM har 35 point for 16 kampe - det samme har FCK på andenpladsen, men FCM’s målscore er syv mål bedre.
Nu venter en landskampspause. FCM’s næste kamp er søndag 25. november, og det bliver et vaskeægte topbrag på udebane i Parken mod FCK.
Læs også:
Ugens mest læste historier
- Ung mand anholdt: Råbte og skreg og bankede på dør midt om natten
- Politiet standsede mand på gaden: Betjentene fandt over tre kilo hash i hans indkøbspose
- Nyt takeaway-sted i Herning: Sushi – nu med Karma
- Ugens visit: Lokal stresscoach trækker på egne erfaringer
- Borgere kan søge penge til grønne projekter
Fem seneste historier
- Betjente sendt ud til tip om fyrværkeri: Ung mand standset og sigtet for at overtræde knivloven
- Tyveri fra kontor: Vidner så den formodede gerningsmand
- Tysk udlejningsbil beslaglagt: Tre unge herningensere anholdt
- Politiet standsede mand på gaden: Betjentene fandt over tre kilo hash i hans indkøbspose
- To personer anholdt: Mand blandede sig i anholdelse ved Markedspladsen i Herning