FCM-anfører dedikerer scoring til afdød fan

Ole Bitsch 

Særlig gestus til superfan efter klubbens Superliga-mål nummer 1000

FODBOLD Da Jakob Poulsen sendte FC Midtjylland i front med 2-0 mod Esbjerg var kaptajnens straffesparksscoring samtidig FCM’s mål nummer 1000 i Superligaen.

Den 35-årige anfører dedikerede efter sejren over oprykkerne sin træffer og klubbens særlige jubilæumsscoring til den nu afdøde superfan Bjarke Markussen, der blev betegnet som FC Midtjyllands nok mest dedikerede tilhænger.

Fortjener at være med til milepæle
I en alder af blot 32 år gik Markussen bort i slutningen af april.

- Vi fik tre point og fik sendt et signal til vores fans og alle omkring klubben. Derfor er der også meget passende at dedikere mål nummer 1000 til en helt speciel fan af FC Midtjylland, som desværre ikke er blandt os mere, understreger Jakob Poulsen over for klubbens officielle hjemmeside, fcm.dk.

- Målet er til Bjarke Markussen og familien. Han fortjener at være med til alle vores milepæle, fastslår midtbaneveteranen på vegne af FC Midtjyllands danske mestre.