Kristian Gjessing gør comeback i HC Midtjylland
Kenneth KristiansenSnart 40-årige Kristian Gjessing har sagt ja til at hjælpe sin gamle klub i resten af sæsonen
HåNDBOLD Et opsigtsvækkende comeback er undervejs i HC Midtjylland.
På torsdagens stormøde i MCH’s runde hal, hvor HCM havde inviteret ervervsfolk og andre potentielle sponsorer for at finde den lille million kroner, der mangler i kassen, fortalte klubbens formand, Thomas Hintze, at Kristian Gjessing har sagt ja til at hjælpe klubben i resten af sæsonen.
Forsvarsspecialisten og bagspilleren Gjessing, der fylder 40 år 15. januar, stoppede ellers karrieren efter sidste sæson, men nu, hvor HCM har solgt den norske stregspiller Besard Hakaj til Århus Håndbold, træder Kristian Gjessing til.
- Han kommer til at hjælpe os, når og hvis det bliver nødvendigt, siger Thomas Hintze, der dog ikke umiddelbart regner med, at Kristian Gjessing kommer til at få en nøglerolle på holdet.
- Vi har stadig Jacob Østergaard og unge Oliver Bondrop i forsvaret og på stregen, men vi er rigtigt glade for, at Kristian vil hjælpe os, siger Thomas Hintze.
Læs også:
Ugens mest læste historier
Fem seneste historier
- Alt kan tilsyneladende stjæles: Flere meter lang jernport meldt stjålet i Herning
- Betjente sendt ud til forsamling af unge ved skole: Tre knægte blev bedt om at rydde op
- Hotelgæst i Herning forstod ikke budskabet: Blev anholdt efter fire beskeder om at forlade stedet frivilligt
- For anden gang på en uge: Nyt hærværk ved Det Blå Rum
- Butikstyv standset i varehus i Herning: Forsøgte tyveri af høretelefoner