Foto: Henrik Ole Jensen
Bilist blev torpederet af formodet flugtbil fra indbrud i Herning
Palle Heering NielsenPolitiet mener, at der er sammenhæng mellem forsøg på rambuktyveri i Herning og påkørsel i Sunds
HERNING-SUNDS Politiet efterlyser en firhjulstrækker, der har store skader bagpå efter et forsøg på rambuktyveri mod Nautic Surf & Ski på Golfvej i nat.
Alarmen gik klokken 04.18, da en stor firhjulstrækker bakkede ind i forretningens indgangsparti. Overvågningen af området viser to mænd iført overtræksdragter ved forretningen.
Ifølge politiet lykkedes det ikke gerningsmændene at komme ind i forretningen, og bilen kørte væk i ukendt retning.
20 minutter senere fik politiet et opkald fra en 30-årig mand fra Sunds. Han var på vej på arbejde og kørte ad Linnebjergvej i retning mod Ilskovvej nordøst for Sunds.
En firhjulstrækker uden nummerplade og med skader bagpå kørte foran ham, og den gav tegn til at skulle svinge til højre. I stedet satte føreren bilen i bakgear og skubbede den 30-årige mands bil 20 meter bagud.
Derefter kørte firhjulstrækkeren væk med endnu flere skader samt et ødelagt udstødningsrør.
- Vi mener, at der er en sammenhæng mellem indbruddet og den firhjulstrækker, som kørte ved Sunds, oplyser politikommissær Michael Schultze fra lokalpolitiet i Herning.
Oplysninger til politiet på telefon 114.
Læs også:
Ugens mest læste historier
Fem seneste historier
- Butikstyveri opdaget: To personer holdt tilbage i varehus i Herning
- Tricktyv fik mobiltelefon med sig: Opførte sig klodset i butik i Herning
- Heart hjemme i stuen
- Butikstyv blev voldsom: Politiet måtte anholde en af gengangerne
- Forstod ikke budskabet om at forlade privat bopæl: Beruset person anholdt i Herning