Kaptajnen bliver ombord: Poulsen forlænger med FCM

Jørn Just Kristensen 

Jakob Poulsen og FC Midtjylland har forlænget kontrakten til sommeren 2019

FODBOLD Det kan godt være, at Jakob Poulsen er blevet 34 år. Men den erfarne midtbanedirigent hører stadig til landets bedste midtbanespillere. Derfor har FC Midtjylland forlænget kontrakten med Poulsen til 30. juni 2019. Den hidtidige aftale udløb efter indeværende sæson.

- Jeg synes stadig, at det er sjovt at spille fodbod, og jeg synes stadigvæk, at det er et fedt sted at være i FC Midtjylland, og jeg nyder hver dag, jeg møder indtil til træning og kamp, så det var rimeligt simpelt for mig at fortsætte, hvis klubben var med på den, siger Jakob Poulsen til klubbens hjemmeside.

Klubbens nye sportschef, Svend Graversen, understreger, at forlængelsen med anføreren stod højt på hans opgaveliste.

- Det har stået højt på prioriteringslisten. Det er klart. Derfor er jeg også rigtig glad for, at han har valgt at tage det her år ekstra i FC Midtjylland dermed hjælpe klubben på vej. Vi står jo i en situation, hvor vi spiller med om mesterskabet, og vi står i en situation, hvor vi næste år også gerne skulle spille med om at komme i Europa, og der er han bare vigtig, siger sportschef Svend Graversen.

Jakob Poulsen har spillet 216 kampe for FC Midtjylland og scoret 36 mål for klubben.