Medie: HCM tilbød Jesper Nøddesbo en tårnhøj løn
Kim Stoltenberg HansenHC Midtjylland stod klar med en løncheck på to millioner årligt til herningenseren, der i stedet valgte BSV
HC Midtjylland bejlede kraftigt til Jesper Nøddesbo, da det stod klart, at herningenseren af familiemæssige årsager gerne ville forlade Barcelona og bosætte sig i Aarhus. Det var forgæves, da han i stedet valgte BSV. Ifølge Jyllands-Posten gav HCM Jesper Nøddesbo et tilbud, der økonomisk var bedre, end det han tog imod fra Bjerringbro-Silkeborg. BSV skulle angiveligt ikke ønske at sprænge lønbudgettet, så deres tilbud var på halvanden million kroner årligt.
Det kunne HCM godt matche. Med hjælp fra sponsorer lød tilbuddet på cirka to millioner kroner årligt. Efter eget ønske indeholdt Nøddesbos kontrakt også at han skulle arbejde nogle timer for et tøjfirma ved siden af livet som håndboldspiller. Der var også en ekstra bonusordning, så lønnen kunne stige, hvis det kom til at gå HCM ekstra godt på håndboldbanen.
Men Nøddesbo sagde nej - et nej, som HCM-sportschef Morten Secher tror skyldes det faktum, at BSV også er med i de spændende internationale kampe i Champions League.
- Vi føler, at vi var med i opløbet i lang tid, men vi kom ikke i mål. Måske spiller niveauet også ind. Vi vil gerne være en topklub, mens BSV er en topklub, der også spiller internationalt, udtaler Morten Secher til Jyllands-Posten.
Læs også:
Ugens mest læste historier
Fem seneste historier
- Betjente visiterede to mænd: Ung mand havde en joint i lommen
- Ung mand i problemer: Standset af politiet og sigtet for fire forskellige forhold
- Butikstyv holdt tilbage: »Glemte« at betale for tre dåseøl
- Medarbejder trykked på overfaldsalarm: Kunder uden mundbind hidsede sig op
- Mand kørte uden billet i toget: Ville ikke oplyse navn til togfører og betjente