Gourmetslagter fra Herning vinder DM i Skills 2017

Martin Hove Thomsen 

De seneste dage har talentfulde elever kæmpet om at blive den bedste i hver dages fag - flere lokale gjorde god figur ved konkurrencen

SKILLS Efter flere konkurrencedage for 300 unge i Gigantium i Aalborg er vinderne af dette års DM i Skills blevet kåret.

Og der er flere lokale elever her fra området, som har vist sig at være de bedste i deres fag.

Rikke Juulsgaard Lauridsen fra Herning og Fruehøj Slagter løb med titlen som danmarksmester i skills inden for gourmetslagteri.

Også karrosseritekniker Nichlas Rosenkilde Thomsen fra Karup vandt i sit fag, mens Jacob Trærup Ahlgreen fra Nørre Snede - og Herningsholm Erhvervsskole - vandt sin kategori som bedste murer.

Endelig havde Herningsholm Erhvervsskole også en vinder i kategorien maskinsnedker, hvor Lukas Kristoffer Brorfelde tog guld.

Herunder kan man se alle navnene på dem, der vandt DM i Skills 2017 i deres fag:

(Vinderens hjemby i parentes efter navnet)

Anlægsgartner:

Ditte Lassen (Thorsø), Anlægsgartner Lis Mikkelsen ApS, Hammel, og Silas Skovhus Kragh (Viby J), Arne Skyum ApS, Hasselager. Begge er elever fra Jordbrugets Uddannelsescenter, Viby J.

Anlægsstruktør:

Jakob Bruun Østerberg (Millinge), Millinge Maskinstation, Millinge og Jacob Krogsgaard Pilegaard (Faaborg), Korinth Entreprenørfirma, Faaborg. Begge er fra Amu Fyn.

Autolakerer:

Mads Pallisgaard Holm (Thyholm), Teknisk Skole Silkeborg/3N Lakering, Thisted.

Automatiktekniker:

Nikolaj Christensen (Kjellerup), Mercantec/Grundfos, Bjerringbro.

Bager:

Fie Hyldegaard Mortensen (Stenlille), ZBC Ringsted/Sejers Konditori, Sorø.

Blomsterdekoratør:

Julie Horne Larsen (Øster Vrå), Handelsfagskolen/Florina Blomster, Øster Vrå.

Brolægger:

Marco Jensen (Tappernøje), Brolæggerkompagniet Roskilde og Mathias Mogenstein Schwartz (Fredriksværk), PP Brolægning, Roskilde. Begge er fra NEXT Uddannelse, København.

Bygningsmaler:

Rebekka Guldbrand Vedstesen (Ansager), Rybners/Malermester Kurt Skovdal, Tistrup.

Bygningssnedker:

Frederik Riber (Haslev), Roskilde Tekniske Skole/Tømrermester Madsen, Præstø.

Bygningsstruktør:

Mille Christine Eriksen (Næstved), Per Aarsleff A/S, Åbyhøj og Alexander Juhlin Jensen (Næstved), C.C. Brun Entreprise, Herlufmagle. Begge er fra Rybners.

Cater/Smørrebrødsjomfru:

Simona Daskute (Aarhus), Teknisk Skole Silkeborg/Spiseriet 8000, Skødstrup.

Detailhandel:

Mie Høyer Håkansson (Hillerød) og Christina Lindbo (Helsingør) elever på K-nord.

Elektriker:

Mikkel Rifbjerg Pedersen (Nykøbing F), CELF/Marielyst El, Væggerløse.

Ernæringsassistent:

Matthias Hindborg Palmelund (Valby), Syddansk Erhvervsskole, Madhuzet Zahlesvej, Ringsted.

Flisemurer:

Frederik Nielsen (Aalborg), Tech College Aalborg/M. Thomsen Støtt A/S, Aalborg.

Frisør:

Emilie Mølby (Fredericia), Syddansk Erhvervsskole/Holk Intercoiffure, Kolding.

Glarmester:

Lasse Lindgreen Nielsen (Fårevejle), EUC NVS/Glarmesterskolen/Glarmester Jensen, Fårevejle.

Gourmetslagter:

Rikke Juulsgaard Lauridsen (Herning), UCC Holstebro/Fruehøj Slagter, Herning.

Grafisk tekniker:

Alexander Agle Christensen (Aalborg), Tech College/Johnsen Graphic Solutions A/S, Grenaa.

Gulvlægger:

Laust Emil Fritzen (Nykøbing Sj) Next Uddannelse, København/Jimmis Gulvservice, Nykøbing Sj.

Industritekniker:

Jeppe Bangshøj Hermann (Aalborg), Tech College/VMR Ltd., Vietnam.

Karrosseritekniker:

Nichlas Rosenkilde Thomsen (Karup), Teknisk Skole Silkeborg/VW Herning.

Klejnsmed:

Sven Borup Christophersen (Mariager), Tradium/Lund Metal A/S Randers.

Kok:

Valdemar Alfred Krog Hesselbjerg Jørgensen (Vejle), Hansenberg/ Børkop Vandmølle, Børkop.

Konditor:

Nicoline Vinding Mikkelsen (København), ZBC Ringsted/Lagkagehuset, København.

Kosmetiker:

Freja Bechmann Jensen (Humlebæk), NEXT Uddannelse, København.

Maskinsnedker:

Lukas Kristoffer Brorfelde (Holbæk), Herningsholm Erhvervsskole/ Malthe Gormsen ApS, Herlev.

Mediegrafiker:

Chris Borch Lind (Kolding), Hansenberg/Opening A/S, Vejle.

Murer:

Jacob Trærup Ahlgreen (Nørre Snede), Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer:

Marie Louise Dahl Vorm (Brønshøj), Skive Tekniske Skole/ Buhls Møbelpolstrer; Hillerød.

Møbelsnedker:

Jacob Primdahl Abrahamsen (Gredstedbro), Syddansk Erhvervsskole/Gesten Bådaptering, Gesten.

Personvognsmekaniker:

Mathias Fristrup Krogshave (Aabybro), Tech College/P. J. Auto, Vadum.

Social- og sundhedsassistent:

Katja Mai Rønne (Holbæk) og Sascha Saunte Porsbo Pedersen (Vig) begge Sosu Sjælland/region Sjælland.

Tagdækker:

Simon Lund (Randers), Learnmark Horsens/Olsens Tagdækning, Spentrup.

Teknisk isolatør:

Nikolaj Andersen (Nørresundby), EUC Nordvestsjælland/ Persolit Entreprenørfirma A/S, Nørresundby.

Tjener:

Emma Hjorth (Aarhus), Teknisk Skole Silkeborg/Nordisk Spisehus, Aarhus.

Tækkemand:

Patrik Terry Hjorth Engman (Holbæk), Den Jyske Håndværkerskole/ Tækkepartner ApS, Holbæk.

Tømrer:

Jesper Sonne Nørgaard (Horsens), Tech College Aalborg/ Byggefirmaet Westenholz ApS, Horsens.

Vvs- energiuddannelsen:

Dennis Juhl (Odense), Syddansk Erhvervsskole/Vantinge VVS, Ringe.